Den 23. – Z Guinei do Pobřeží Slonoviny (30/5/2025)
Ráno nás vítá Guinejská džungle v plné parádě, a tak si užíváme krásnou sprchu při východu slunce. Dnes je to pět drsných, ale zároveň krásných dní v Guinei, kdy Jára s Mulťákem uhání na hranice jako o závod, abychom nemuseli platit další poplatky, protože máme e-viza. Cesta je to náročná, ale i přes všechny retardéry a díry se oba dva podrží a cesta plyne příjemným tempem. V jedné knížce jsem četla: Pokud chcete pořádné dobrodružství, odbočte na odbočce Guinea. – Mohu to jen potvrdit. V Guinei jsme zažili snad všechny pocity, které jdou zažít a s veškerou pokorou a vděkem jí dnes opouštíme. V dáli je již vidět hraniční přechod Guinea – Pobřeží Slonoviny a tak všichni jásáme. Při příjezdu již vidíme nádhernou silnici v Pobřeží Slonoviny a tak s radostí předkládáme pasy k poslední kontrole a vyrážíme přes hranice. Pobřeží Slonoviny je úplně jiný vibe, a tak si uvolněnou náladu užíváme plnými doušky. V pozdních hodinách přijíždíme k příjemné restauraci a tak chutnáme místní specialitu – rýži, kuře a chilli papričky v plné síle. Celí upocení se po zážitku odebíráme spát do Mulťáka. Dobrou!
Den 24. – Yamasoukro (31/5/2025)
Brzy ráno vyrážíme směr Yamasoukro – bývalé hlavní město Ivory Coast, míjíme krásnou přírodu a užíváme si krásné silnice. V Yamasoukru vyrážíme na nákup a pak na wifinku vyřídit vše, co je potřeba. Cestou tankujeme a vydáváme se ještě k bazilice Notre–Dame de la Paix, která je jednou z nejpůsobivějších sakrálních staveb na světě. Jako správní turisti ji chceme vidět ze všech stran a tak dokonce objíždíme celý areál stavby. Měli jsme možnost vidět zajímavou architekturu, krásnou zahradu, i floru v jejím okolí a opět šílenou cestu okolo stavby, ale šli jsme do toho. Přes bumpy road, kdy si myslíme, že je to “to“ nejhorší, co nás může potkat, posouváme věci ještě na vyšší level. Jarda s Mulťákem nadšení, že bumpy končí, senoří do nízké říčky kolem plotu baziliky. Z nízké říčky je x cm hluboká vodní propast, kde nezastavujeme, ale projíždíme se zatajeným dechem. Při výjezdu z propasti si všímáme, že jsme ztratili Mulťákovu SPZ, a tak zastavujeme motor a jdeme si cestu projít po svých. Cestou tam a zpět nic nenacházíme, a tak se rozcházíme každý opačným směrem a jdeme hledat. Jára vyráží směr temné uličky, jestli někde v díra neupadla a Evelin skrz bumpycestu plnou krav a pasáčků. Během cesty je napadá, že jim značku ukradli u obchodu, a tak se oba vrací a během chvíle si říkají: „Myslím si, že nám jí ukradli u pbchodu, když nám ten klučina seděl na autě.“. Hledání vzdáváme a vyrážíme na místo spánku, pomáhá nám v tom fakt, že má Jára další dvě SPZ chytře v záloze.
Den 25. – První servis (32/5/2025)
Dnes máme pracovní ráno, Mulťák je v servisním módu a Jára mění šťávu, aby byl Mulťák spokojen, šťáva=olej, abychom to uvedli na pravou míru. Vše se daří a tak Jarda montuje značku a vyrážíme zpátky směr Yamasoukro umýt Mulťáka. Večer přijíždíme do Abidjanu a jdeme se po delší době vysprchovat do apartmánu.
Den 26.-27. – Přechod do Ghany (33/5/2025)
Dva dny trávíme v Abidjanu, zkoumáme nová místa, nové chutě a taky trochu pracujeme a odpočíváme. Abidjan je zajímavé multikulty město a tak si dáváme menší pauzičku na poznávání. Konečně jsme si vyprali, postarali se o Mulťáka a vyrážíme do města pro jídlo. Venku je jako v prádelně a tak si jdeme před cestou odpočinout. Druhý den balíme a startujeme Mulťáčka a míříme na hranice Pobřeží Slonoviny – Ghana. Cesta je opět zajímavá a tak si dáváme kávu v přírodě. Ovšem najednou kapku nestíháme a tak spěcháme, jelikož hranice zavírají v šest hodin. Klasicky už přijíždíme za pět dvanáct a rychle utíkáme pro razítka, protože brána do Ghany se začíná pomalu zavírat. Než odepíšeme auto, brána je zavřená a padá tma a tak si říkáme, že přespíme aspoň na mostě mezi hranicemi. Strážníků se nám ale zželí a pouští nás do Ghany. Čeká nás hodina byrokracie, pár úplatků a jsme volní. Již za tmy míříme na první point v Ghaně a to je božská pláž u Paula. Přijíždíme kolem osmé a dáváme si k večeři tu nejlepší rýži, kterou jsme jedli a pivo na lepší spánek. Zítra píšeme více. Dobrou.
